Povežite se s nama

Vijesti

Općina Lekenik mogla bi postati najrazvijenija u regiji

Objavljeno

na

Prema povučenim sredstvima iz EU fondova i planiranim investicijama, općina Lekenik mogla bi postati jedna od najrazvijenijih u regiji. Naime, „Poduzetnička zona Marof“ u Lekeniku projekt je na kojem se radi već 10 godina, a prije godinu dana podržan je i od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU u iznosu od oko 30 milijuna kuna bespovratnih sredstava. Ukupna vrijednost projekta je 32 milijuna kuna, a ostatak financira sama Općina. 1. detaljna namjena povrsina

Poslovna zona prostire se na 40 hektara, a poduzetnicima će biti na raspolaganju 38 parcela veličine od 5.000 do 7.000 kvadratnih metara. Radovi bi trebali biti gotovi do 30. lipnja iduće godine, a prema riječima načelnika Ivice Perovića, mogli bi završiti i prije planiranog roka jer im vrijeme ide na ruku. Uređuje se kompletna infrastruktura: elektroinstalacije, javna rasvjeta, telekomunikacija, plinovod, vodoopskrba, sanitarna i oborinska odvodnja, te prometnice.

Blizina autoceste A11 kao i lokacija na glavnoj prometnici Zagreb-Sisak jedna je od prednosti ove zone za koju su već sada interes pokazali mnogi investitori. No, tek po završetku radova Općina će raspisati javni natječaj za prodaju parcela.

Načelnik je najavio kako će buduće vlasnike parcela osloboditi plaćanja komunalne naknade uz uvjet da zaposle najmanje 5 djelatnika s područja Općine. Prve će godine u potpunosti biti oslobođeni plaćanja, drugu godinu plaćat će 50%, dok će treće godine plaćati 70%. Inače, cijena komunalnog doprinosa je niska na području cijele Općine i iznosi oko 8 kuna, dok su za neke objekte (skladišta) ti iznosi i niži.

Kanalizacijska mreža financirana iz IPARD programa

Nakon izgradnje kanalizacije u poslovnoj zoni, bilo je potrebno izraditi i projekt odvodnje fekalnih voda, stoga se krenulo u izgradnju kanalizacijske mreže. Vrijednost radova iznosi 7 milijuna kuna, a sredstva su povučena iz IPARD programa. U prvoj fazi izgradnja će ići Zagrebačkom, Kolodvorskom, dijelom Posavske i Odranskom ulicom do recipijenta, odnosno do Lekeničkog potoka. Nažalost, postoji i druga strana priče. Naime, prilikom izvođenja radova mnogim mještanima oštećeni su dvorišni ulazi i vrata, a nekima su napuknuli i temelji kuće. Načelnik je upoznat s ovim problemima, stoga su angažirali ovlaštenog nadzornog inženjera koji prati sve radove i bilježi oštećenja koja su nastala. Izvođač radova dužan je obnoviti ili čak izgraditi novi objekt, ovisno o nastaloj šteti.

Planira se investicija od 22 milijuna eura

Općina Lekenik ušla je u EU projekt Hrvatskih voda kojim se planira uvođenje besplatnih priključaka na vodu i kanalizaciju u svim naseljima općine. Ugovor je ove godine potpisala Privreda Petrinja sa Zajednicom ponuditelja, a trenutno je u fazi izrada projektne dokumentacije. Rok za izradu kao i ishođenje potrebnih građevinskih dozvola je kraj sljedeće godine. Nakon toga Općina će projekt, zajedno s Privredom Petrinja, kandidirati na natječaj Strukturnih fondova EU. Ovih 22 milijuna eura je prva procijenjena vrijednost , no studija izvodljivosti će pokazati što će se moći realizirati u prvoj fazi. Prema procijeni, vodoopskrba će se realizirati u većem dijelu naselja, no ostaje pitanje kanalizacije i broj pročistača. Samim projektom će biti predviđeni besplatni priključci, pa će Općina nastojati osigurati sredstva i za njih.

Razgovor s načelnikom općine Lekenik Ivicom Perovićem objavljen je u 346. broju Reportera, a dodatne detalje koje je istaknuo u emisiji “Središnjica” City radija poslušajte putem linka.

 

 

CityLIGHTS

FOTO Blagdan Velike Gospe svečano proslavljen u Vukovini

Objavljeno

na

Objavio/la

Blagdan Uznesenja Djevice Marije na nebo, poznatiji kao Velika Gospa, svečano je obilježen danas (petak, 15. kolovoza 2025.) u crkvi Pohoda Blažene Djevice Marije u Vukovini, jednom od najstarijih marijanskih svetišta u ovom dijelu Hrvatske. Uoči blagdana održana je (od 6. do 14. kolovoza) tradicionalna devetnica na čast Majci Božjoj Vukovinskoj, koja je sinoć zaključena procesijom hodočasnika.

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Svetkovinu uznesenja Blažene Djevice Marije, Devetnicu i svečano misno slavlje na Veliku Gospu predstavio je vlč. Damir Ocvirk, župnik Župe sv. Josipa iz zagrebačke Trešnjevke. Središnje svečano euharistijsko slavlje u 11 sati predvodio je pomoćni biskup zagrebački mons. Mijo Gorski.

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon završetka svete mise vjernici, posjetitelji i gosti mogli su uživati u uobičajenim vrstama zabave, koje su organizirane za ovakva događanja, praćena tradicionalnom turopoljsko/sajamskom gastronomskom ponudom. U velikim šatorima i na otvorenom bilo je mjesta za sve goste. Djeca (i ona veća) su imala veliki izbor rekvizita za vožnju, roditelji su se rado pridružili.

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vukovina, 15.08.2025. Blagdan Velike Gospe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Od najranijih dana hrvatske povijesti traje tradicija štovanja Blažene Djevice Marije. Moleći njezin nebeski zagovor, iz zahvalnosti je se časti kao “kraljicu Hrvata” i “najvjerniju odvjetnicu Hrvatske” (fidelissima advocata Croatiae). Najstariji lik Gospe u hrvatskoj umjetnosti – pralik Gospe Velikoga hrvatskog krsnog zavjeta – potječe iz druge polovice 11. stoljeća. Pronađen je u crkvi sv. Marije u Biskupiji kod Knina.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Vijesti

Uređuje se Čič Beach! Velikogoričani pozvani na zajedničku akciju

Udruga Čič Beach ove nedjelje organizira zajedničku radnu akciju uređenja obale i okoliša jezera Čiče, uz poziv svima koji žele doprinijeti ljepšem i čišćem prostoru.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Udruga Čič Beach/FB

Udruga Čič Beach poziva sve građane Velike Gorice i okolice na radnu akciju čišćenja i uređenja prostora oko jezera Čiče, koja će se održati u nedjelju, 17. kolovoza 2025., s početkom u 14 sati. Okupljanje je na jezeru, a cilj je ukloniti otpad, raskrčiti šikaru i urediti okoliš za ugodniji boravak posjetitelja.

Sudionici su pozvani ponijeti radne rukavice, prikladnu obuću te, prema mogućnostima, alat poput grablji ili škara za granje. Organizatori će osigurati vreće za otpad, dok se od volontera očekuje da sa sobom ponesu i nešto hrane i pića kako bi se mogli okrijepiti tijekom rada.

“Cilj akcije je očistiti obalu i okoliš, raskrčiti šikaru, te zajedno doprinijeti ljepšem i zdravijem okruženju za sve nas. Ovo je prilika da pokažemo zajedništvo i provedemo vrijeme na svježem zraku”, poručuju iz Udruge.

Nastavite čitati

Vijesti

Osvježenje na putu! Besplatna voda putnicima na Lučkom ovog petka

Zbog pojačanog prometa i visokih temperatura, Hrvatska turistička zajednica i Hrvatske autoceste ponovno dijele vodu vozačima.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Hrvatska turistička zajednica

U petak, 15. kolovoza, putnici koji prolaze naplatnom postajom Lučko moći će dobiti besplatnu vodu. Kako prenosi Večernji.hr, akciju organizira Hrvatska turistička zajednica u suradnji s Hrvatskim autocestama, a cilj je putnicima pružiti osvježenje tijekom pojačanog prometa i visokih ljetnih temperatura.

Direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić ističe da će mnogi građani i turisti upravo ovog vikenda krenuti na put, a brojnima od njih počinje godišnji odmor.

“Ovom simboličnom akcijom nastojimo osigurati dodatnu brigu i osvježenje svima onima koji će srce kolovoza provesti u hrvatskim destinacijama”, poručio je. Akcija se provodi na Lučkom već nekoliko puta, a i ovaj put očekuje se velik odaziv zbog pojačanog prometa prema obali i unutrašnjosti.

Stoga, ako sutra krećete na put, znajte da jedna boca vode čeka samo na vas.

Nastavite čitati

Vijesti

FOTO Nevera R i Bugatti Chiron stigli u Mičevec! Utrke traju do subote

ijeli event održava se uz snažnu podršku Grada Velike Gorice i Turističke zajednice Grada Velike Gorice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na poligonu Bugatti – Rimac u Mičevcu stigli su Nevera R i Bugatti Chiron te su odmah privukli zaljubljenika u brzinu i tehnologiju. Podsjećamo, riječ je o uvodu u dvodnevni spektakl Formule Student Alpe Adria, koji od 15. do 16. kolovoza okuplja više od 1600 studenata iz Europe i Azije, uz utrke bolida, izložbu superautomobila i bogat popratni program.

Osim što mogu uživo vidjeti dva tehnološka čuda automobilske industrije, posjetitelji će imati priliku pratiti bolide koji ubrzavaju do 100 km/h za manje od tri sekunde. Na poligonu je postavljeno 60 bokseva, a studenti će rado podijeliti znanje iz područja inženjerstva, tehnologije i dizajna vozila.

Događanje nudi atrakcije za sve uzraste, od profesionalnih vozačkih simulatora i interaktivnih STEM radionica, do izložbe futurističkih superautomobila i stručnih prezentacija. Roditelji mogu djeci približiti praktičnu primjenu matematike, fizike i informatike, a mladi iskusiti timski rad u stvarnim uvjetima.

Uz to, posjetitelji će moći uživati u bogatoj gastro ponudi, a cijeli event održava se uz snažnu podršku Grada Velike Gorice i Turističke zajednice Grada Velike Gorice. Za više informacija, kliknite ovdje.

Ulaz je besplatan za posjetitelje mlađe od 18 godina i studente, dok ostali plaćaju simboličnih 8 eura. Tko zna, možda baš ovdje gledamo i budućeg Matu Rimca koji po prvi puta predstavlja svoju kreaciju.

Nastavite čitati

Vijesti

Policija kreće u pojačani noćni nadzor! Posebno će se pratiti određena vrsta prekršaja

Tijekom produženog vikenda policija u Velikoj Gorici i okolici provest će akciju nadzora prometa, s posebnim fokusom na najopasnije prekršaje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Od petka, 15. kolovoza, do ponedjeljka, 18. kolovoza 2025., policijski službenici Policijske postaje Velika Gorica provodit će pojačani noćni nadzor vozila i vozača. Akcija će se odvijati između 22:00 i 06:00 sati, a obuhvatit će područje grada Velike Gorice i okolnih naselja.

Riječ je o preventivno-represivnoj akciji usklađenoj s planom Policijske uprave zagrebačke, koja cilja smanjenje prometnih nesreća na lokacijama s najvećim brojem stradavanja sudionika u prometu.

Posebna će se pažnja posvetiti prekršajima upravljanja vozilom pod utjecajem alkohola, droga ili lijekova, vožnji nedopuštenom brzinom, nekorištenju sigurnosnog pojasa te korištenju mobitela tijekom vožnje. Policija naglašava kako upravo ti prekršaji spadaju među glavne uzroke prometnih nesreća s najtežim posljedicama.

Apeliraju na sve vozače da poštuju prometna pravila i propise, osobito tijekom ovog produženog vikenda, kako bi se povećala sigurnost svih sudionika u prometu.

Nastavite čitati

Reporter 451 - 31.07.2025.

Facebook

Izdvojeno